نکاتی مفید برای  اس ام اس مارکتینگ


SMS هنوز نیز یکی از روش‌هایی است که می‌توانید با استفاده از آن باعث جلب توجه مشتریان، به خود شوید. اگر خواستید از بازاریابی پیامکی استفاده کنید، به صورت خردمندانه و حساب شده از آن استفاده می‌کنید و مخاطبین آن را بعنوان عاملی مزاحم تلقی نمی‌کنند. در این مقاله ابتدا به بررسی مزایای اس‌ام‌اس مارکتینگ خواهیم پرداخت و در ادامه آن نیز خواهیم گفت که چه پیامک‌هایی ارسال کنید تا مخاطبان از دیدن آن خوشحال شوند.

مزیت‌های بازاریابی پیامکی

 • پیامک، بیشتر توسط مخاطب دیده می‌شود.

یکی از بزرگترین جنبه های مثبت SMS مارکتینگ، نرخ بالای باز شدن آن در گوشی افراد است. طبق تحقیقات 98 درصد از پیامک‌های تبلیغاتی توسط مخاطب باز می‌شود و این درصد بالاترین نرخ در بین سایر روش‌های تبلیغاتی است.

 • به صرفه بودن

بازاریابی پیامکی، برای مشتریان هزینه‌ای ندارد. (پیام‌های خدمات ارزش افزوده که اخیرا وزیر ارتباطات خبر از تعطیلی آنها در آینده‌ای نزدیک را داده‌اند جزو مبحث ما محسوب نمی‌شود). از طرفی هزینه کم آن، با توجه به مشتریان بالقوه، مقرون به صرفه و استفاده از این روش به برای کسب‌وکار‌های کوچک و استارتاپ‌هایی که به دنبال روشی تبلیغاتی با هزینه کم هستند، مناسب است.

 • دسترسی آسان

امروزه توانایی نمایش کسب‌وکار و ارائه راهی برای ارتباط با مشتری بر روی موبایل‌شان، بسیار مهم است. شما نباید این راه ارتباطی بالقوه را که در دست تقریبا همه افراد جامعه است از دست بدهید. همه کسب‌وکارهای مهمی مانند دیجی‌کالا و اسنپ به نوعی از این روش تبلیغاتی استفاده می‌کنند.

اس‌ام‌اس مارکتینگ یکی از بهترین روش‌هایی است که می‌توانید به‌عنوان تبلیغات موبایلی، بعنوان سرمایه‌ای در دسترس، آسان و  قوی استفاده کنید.

 • ضریب نفوذ بالا

به این دلیل که امروزه درصد زیادی از مردم و گروه‌های مختلف جامعه، دارای تلفن همراه هستند، با استفاده از بازاریابی پیامکی می‌توانید طیف گسترده‌ای از مردم را هدف قرار دهید. به جای توجه به یک استراتژی تبلیغاتی که ممکن است گروه خاصی از افراد را مخاطب قرار دهد، اس ام اس مارکتینگ قابلیت دستیابی به هرکسی را می‌دهد. اما این ویژگی بازاریابی پیامکی را در نظر بگیرید که مانند شمشیری دو لبه است؛ اگر پیامک برای مخاطب سفارشی‌‌سازی نباشد، باعث رنجش مشتری احتمالی می‌شود و بازدهی تبلیغات را کاهش می‌دهد.

با این حال می‌توان گفت: با دیده شدن برندتان، توسط افراد بیشتر، به‌مرور زمان نام‌تان جدر ذهن آن‌ها حک می‌شود و احتمال فروش بیشتر می‌شود.

 • توانایی همراهی با سایر روش‌های تبلیغاتی

لزومی ندارد که بازاریابی پیامکی تنها استراتژی و روش تبلیغاتی شما باشد. شما می‌توانید از این روش، موازی با سایر روش‌های تبلیغاتی نیز استفاده کنید. بازاریابی پیامکی، روشی آسان و سریع برای برای انتقال پیام شماست.

 • سرعت

پیامک تقریبا بلافاصله تحویل داده می‌شود. وقتی دکمه ارسال را می‌زنید، مطمئنید که مشتری پیام را مستقیما دریافت خواهد کرد. این مزیت از بازاریابی پیامکی کاملا روشن است زیرا این نوع تبلیغ به کمترین زمان برای آماده‌سازی ارسال نیاز دارد. تنها چیزی که به آن نیاز دارید آماده کردن متن پیامک تبلیغاتی و ارسال آن به مخاطبین است. طبق تحقیقات، پیامک نسبت به روش‌هایی دیگر چون ایمیل بیشتر خوانده می‌شود، پس می‌توانید از این روش برای اطلاع‌رسانی اخبار مهم کسب‌وکارتان استفاده کنید.

 • اتصال مستقیم با مخاطبین

پیامک تبلیغاتی می‌تواند دوطرفه باشد، هم شما با مخاطب ارتباط برقرار می‌کنید هم مخاطب با شما. این باعث افزایش اعتماد می‌شود. به جای اینکه مشتری، رقیب شما را انتخاب کند، محصول و کسب‌وکارتان در ذهن مشتری ناخوداگاه ثبت شده و به یاد می‌آورد.

 • امکان انصراف

گاهی مهمترین موضوع این است که مشتری بتواند به راحتی از دریافت پیامک انصراف دهد. اگر بدون ملاحظه پیام ارسال کنید و این حق را به او ندهید که انصراف دهد، باعث رنجش او می‌شوید؛ اینطور تصویر بدی از خودتان می‌سازید! این یکی از نکات مهم بازاریابی پیامکی است که متاسفانه در ایران کمتر رعایت می‌شود.

 • انعطاف و قابل‌تنظیم بودن آن

از دیگر مزایای بازاریابی پیامکی، همه‌کاره بودن آن است و می‌توانید برای اهداف مختلف از آن استفاده کنید. شما می‌توانید فروش محصولات، اعلام کمپین‌های تخفیفاتی، اهدای هدیه به مشتریان وفادار، فروش محصولی جدید، انتشار اخبار مربوط به کسب و کار و دیگر برنامه‌های خود را با پیامک اطلاع رسانی کنید. این مزیت پیامک تبلیغاتی، برای کسب و کار‌های کوچک و بزرگ مناسب است.

این نکته را هم در نظر بگیرید که کمپین‌های بازاریابی پیامکی خود را با هم مقایسه کنید که بهتر در مورد کمپین‌های آینده خود تصمیم بگیرید.

12 نوع پیامکی که مشتری دوست دارد دریافت کند: 

happy customer

 • یادآوری وقت‌ملاقات یا تغییر زمان آن

اگر پزشک، وکیل، آرایشگر و … هستید می‌توانید زمان قرار یا نوبت مشتری را به او یادآوری کنید و یا اگر تاخیر یا تغییری در برنامه خود دارید، اطلاع‌رسانی کنید. مطمئن باشید با این حرکت، چیزی جز احترام و شخصیت برای شما در ذهنشان حک نمی‌شود!

 • اطلاع رسانی مراسم و همایش‌ها، دورهمی

اگر مراسم، همایش، دورهمی، جشن، عصرانه، افتتاحیه و … که مختص به کسب و کار خودتان بود، می‌توانید مشتریان خود را با پیامک مطلع کنید. مثلا افتتاح شعبه جدید خود را به مشتریان خبر دهید.

 • گرفتن بازخورد و نظرسنجی پس از خرید

بازاریابی موبایلی این امکان را در اختیارتان قرار می‌دهد که به راحتی از مشتری خود بازخورد بگیرید تا بفهمید چه نظر و دیدی نسبت به کسب و کارتان دارد. نظرسنجی کوچکی در حد دو سه سوال طراحی کنید و پس از خرید برای مشتری ارسال کنید.

 • تخفیفات و امتیازات ویژه

به مشتریان‌تان، هنگام ثبت‌ شماره تماس، امتیازاتی چون امکان پیش سفارش محصولات جدید، تخفیفات ویژه و … را بدهید.

 • هشدارها و اعلان خبر‌های مهم

مثلا اگر به دلیل سیل، پارکینگ فروشگاه‌تان تعطیل شده است، این موضع را به همه مشتریان‌تان اطلاع دهید.

 • جوایز وفاداری

وقتی مشتری پیامک شما مبنی بر قرعه‌کشی و گرفتن جایزه را می‌بیند، بی‌شک خوشحال خواهد شد.

 • ارسال نکاتی مفید و آموزنده

گاهی می‌توانید نکات آموزنده و مفیدی درباره‌ محصول‌تان ارسال کنید. مثلا اگر فروشگاهی در رابطه با «کیت خودارزیابی ایدز» دارید، به مشتریان قبلی خود پیامی در رابطه با راه‌های عدم انتقال ایدز ارسال کنید.

 • پیام‌های پیگیری

اگر کمپین یا محصولی دارید که به‌درد مشتری یا گروه خاصی از مشتریان‌تان می‌خورد با ارسال یک پیامک، باعث شروع ارتباط شوید. مثلا اگر نوع خاصی از مکمل‌های غذایی در بازار کم شده است، پس از آمدن به مارکت می‌توانید به مشتریان و بیماران خود پیامکی مبنی بر موجود بودن آن مکمل در داروخانه بدهید.

 • اطلاع‌رسانی مسابقات

برگزاری مسابقات یکی از بهترین روش‌های درگیر کردن مخاطبین و مشتریان با کسب و کارمان می‌باشد. اگر مسابقه خاصی را در حال اجرا هستید می‌توانید با پیامک این موضوع را اطلاع رسانی کنید.

 • اطلاع رسانی برنامه‌ها

اگر می‌خواهید، مراسمی را برگزار کنید با گرفتن شماره ثبت‌نام کنندگان، مراحل و برنامه‌های مراسم را می‌توانید به آنها پیامک کنید.

 • اطلاع‌رسانی درباره‌ی آمادگی‌های لازم قبل از جلسه یا ملاقات

اگر پزشک، وکیل یا حسابدار هستید می‌توانید قبل از جلسه با مشتری، مواردی که باید رعایت کنند و مدارکی که باید همراه خود داشته باشند را به آنها اطلاع دهید. مثلا آدرس دفتر را به شرح کامل برای او پیامک کنید.

 • اطلاع‌رسانی خدمات لحظه آخری و ارزان

مواردی مانند تخفیف‌های عمده یا فروش‌های بلیط لحظه آخری را می‌توانید به مشتریان سابق خود اطلاع دهید. به‌عنوان مثال اطلاع یافتن از تورهای لحظه آخری با قیمت مناسب برای دره کبودوال گرگان برای چند روز تعطیلات این هفته… .

در نهایت اگرچه فرصت‌های بسیاری برای استفاده از SMS برای بازاریابی در شغل‌‌‌های مختلف وجود دارد اما لازم نیست از همه آن‌ها بهره ببرید! از پیام کوتاه به طرز معقولی استفاده کنید و با استفاده از مواردی که در این مقاله بیان کردیم، حس مزاحمت در مخاطب ایجاد نکنید. بازاریابی پیامکی، سریع و ارزان است و این مزیت نباید باعث وسوسه استفاده بیش از حد این روش تبلیغاتی شود. سعی کنید پیامک شما، علاوه بر رساندن تبلیغ کسب‌‌کارتان اطلاعتی مفید یا حس باارزش بودن را نیز در اختیار مخاطب قرار دهد.

محسن جعفری

نویسنده محسن جعفری

نوشته های بیشتر از محسن جعفری

دیدگاه خود را ثبت کنید