نتورکینگ یا شبکه سازی تجاری چیست؟ و چرا؟


 

قبل از هر چیز باید بگوییم که نتورکینگ، بازاریابی شبکه‌ای نیست. کلا خوب بودن یا نبودن و بحث بازاریابی شبکه‌ای موضوع بحث آموزکار تابه‌حال نبوده و قصد جهت‌گیری به آن نداشته و ندارد!

تا به حال درباره نتورکینگ (Networking) یا شبکه‌سازی تجاری شنیده‌اید؟ از مزایای نتورکینگ چیزی می‌دانید؟ فرض کنیم شما کسب‌وکاری دارید. اگر زمانی به مشکلی برخورید یا سوالی داشته باشید به سراغ چه کسانی می‌روید؟ در اطراف خود کسی را دارید که کمک‌تان کند؟ یا مجبور هستید برای حل مشکل خود به سراغ اینترنت و مشورت با افراد عیرمتخصص بروید؟ تا به حال به این فکر کرده‌اید که چه خوب بود اگر در اطرافتان افراد متخصص و همکار بیشتری حضور داشتند که مایلند تجربه‌شان را به اشتراک بگذارند؟ این کار امکان‌پذیر است؛ فقط شروع به شبکه‌سازی تجاری کنید.

ما در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم:

  • نتورکینگ چیست؟ و چه چیزی نیست؟
  • چرا نیاز به نتورکینگ داریم؟
  • چه مکان‌هایی مناسب نتورکینگ هستند؟

 

نتورکینگ چیست؟

نتورکینگ می‌تواند در رسیدن به مشتری بیشتر، دانش بالاتر و در نهایت رشد کسب‌وکار و افزایش سود‌آوری به شما کمک کند. در کل نتورکینگ منجر به رشد و یادگیری می‌شود. همچنین باعث افزایش ارتباطات تجاری و شخصی شما می‌شود تا بتوانید کسب‌وکار خود را بهبود و گسترش دهید. اما برقراری روابط جدید به سادگی گفتن این حرف نیست.

نتورکینگ چیست؟

نتورکینگ چه چیزی نیست؟

حتما شما هم افرادی را دیده‌اید که در هر رویدادی شروع به جمع کردن تعداد زیادی کارت ویزیت می‌کنند. بعد از رویداد از این کارت‌ها چه استفاده‌ای می‌کنند؟ آن‌ها را روی میز یا در کشو خود قرار می‌دهند و یا در کامپیوتر وارد می‌کنند تا بعدها به کارشان آید؟  اما به صرف جمع کردن کارت ویزیت، هیچ رابطه‌ای شکل نمی‌گیرد. این استراتژی شبکه‌سازی نه تنها موثر نیست بلکه زمان، پول و انرژی شما را از بین می‌برد.

اگر با جمع‌آوری شماره تماس نتورکینگ می‌کنید، نتیجه‌ای نخواهید گرفت و خیلی زود نا امید می‌شوید؛ زیرا این روش به همان اندازه پیشرفت دارد که بخواهید یک کامیون را دنده عقب بر روی تپه یخی بالا ببرید.

اگر بخواهید شبکه‌سازی موثری برای رشد کسب‌وکارتان داشته باشید، باید استراتژیک و متمرکز عمل کنید. هر کسی که با او ملاقات می‌کنید، الزاما نمی‌تواند باعث رشدتان شود.

پیشنهاد: 7 اصل برای گفتگویی ایده‌آل برای نتورکینگ

 

چرا نیاز به نتورکینگ داریم؟

1. آشنایی با افراد جدید

بارزترین مزیت شبکه سازی، آشنایی با افراد جدیدی است که می‌توانند در آینده تبدیل به دوستی دلسوز، همکاری متخصص و یا  معرف‌هایی شوند که شما از طریق آنها با افراد دیگری آشنا شوید.

دوستی به‌عنوان اولین نکته ذکر شد زیرا دوستان می‌توانند به سنگ بنایی قوی برای زندگی، ایده‌ها و کسب‌وکار تبدیل شوند. برخی از قوی‌ترین دوستی‌ها از نتورکینگ شروع شده‌ است. نتورکینگ می‌تواند موقعیتی باشد که شما دوستانی هم‌فکر پیدا کنید.

بهترین اتفاق در شبکه سازی معرفی شدن است. به طور مثال در نظر بگیرید شما در رویدادی با یکی از همکاران حوزه خود آشنا می‌شوید. در صحبت‌هایی که بین شما پیش می‎آید متوجه می‌شوید که این همکار شما دوست، فامیل یا آشنایی دارد که حسابداری بسیار ماهر است و شما هم مدت‌هاست به دنبال حسابداری زبردست هستید. همکار شما معرف شما خواهد شد و از طریق او به فرد مورد نظر خود می‌رسید.

به همین صورت با معرفی افراد مختلف می‌توانید به مشتری، سرمایه‌گذار و هر کسی که نیاز دارید برسید.

 

2. افزایش اعتماد به نفس و روحیه

ملاقات‌های منظم با افراد جدید باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود. همچنین دوستانی جدید با خط فکری یکسان پیدا می‌کنید. هرچه اعتماد به نفس شما بیشتر باشد، به کار خود اطمینان بیشتری خواهید داشت و موجی جدید از ایده‌ها، اقدامات و افکار، برای شما و شرکت‌تان را در پی خواهد داشت.

از طرفی بیشتر بیزینس‌‌من‌ها افرادی مثبت‌اندیش و خوش‌بین هستند. ارتباط منظم با این افراد می‌تواند تقویت روحیه شما را به ویژه در مراحل دشوار اولیه راه‌اندازی کسب‌وکار، در پی داشته باشد.

مراقب باشید از افرادی که انرژی منفی دارند دور بمانید. مهم است که شما حس خوبی به تجارت و زندگی داشته باشید تا بتوانید هر روز پیشرفت داشته باشید.

3. آگاهی از صنعت و پیشبینی فرصت‌ها

با توجه به شرایط اقتصادی امروز، مهم است که در جریان شرایط بازار هدف و همچنین تغییرات صنعت خود قرار بگیرید. شناخت و آگاهی از بازار، مهمترین عامل برای ایجاد یک برنامه بازاریابی موفق است. شرکت منظم در سمینارها و رویدادها و تعامل با همسالان و همکاران تجاری خود، باعث می‌شود همیشه در جریان اوضاع باشید.

از طرفی با برقراری ارتباط با افراد مختل، همیشه فرصت‌های جدیدی پیدا می‌کنید. فرصت‌ها در اینجا به معنای فروش دارایی یا تجارت نیست؛ فرصت نوشتن و صحبت کردن، مشارکت، هدایت مشتری، سرمایه گذاری مشترک و موارد دیگر.

فقط مراقب باشید فرصت‌هایی را انتخاب کنید که مناسب کسب‌وکارتان باشند و برای شما یا تجارت‌تان مضر نباشند. این فرصت‌ها باید اهداف شغلی شما را تقویت کنند، در غیر این صورت خود را در حال حرکت از مکانی به مکان دیگر و فرصتی به فرصتی دیگر اما نرسیدن به مطلوب خواهید دید.

4. حل مشکلات

اگر می‌خواهید تجارت شما شکوفا شود، باید به اندازه کافی روابط قابل اعتماد داشته باشید. با کمک روابط خود، در هر زمان و برای هر چیزی که احتیاج دارید، می‌توانید به راحتی با آن‌ها تماس بگیرید تا به کمک شما بیایند.
همچنین از طریق نتورکینگ و شبکه‌سازی، می‌توانید با افرادی بسیار با نفوذ ارتباط برقرار کنید و کارهای بزرگی را انجام دهید که بدون اتصال قادر نخواهید بود. با هر ارتباطی که برقرار می‌کنید، می‌توانید به شبکه‌ای که آن فرد برای خود دارد نیز نزدیک شوید و این بهترین راه برای حل مشکلات و نیازهای شماست.

5. اشتراک گذاری دانش و تجربه

نتورکینگ برای گسترش دانش شما بسیار مفید است. شما با به اشتراک‌گذاری افکار و تجربه‌های خود و دیدن نظرات و بازخوردها و همچنین تجربیات دیگران، اطلاعات خود را بالا می‌برید. به طور مثال اگر به فکر ورود به حوزه صادرات و واردات هستید، می‌توانید توصیه‌های ارزشمندی از اشخاص دیگری که تجارت مشابهی را در سطح بین‌الملی انجام داده‌اند، دریافت کنید. بهره‌گیری از تجربیات دیگران قبل از سرمایه‌گذاری وقت و پول شما، می‌تواند بسیار ارزشمند باشد.

از طرفی می‌توانید با ارائه نکات و اطلاعات مفید به کسانی که در شبکه شما وجود دارند، برای خود پشتیبانی قابل اعتماد برای آینده ایجاد کنید. وقتی احترام کافی کسب کرده باشید، مراجعه به آن‌ها بسیار راحت‌تر انجام می‌شود.

سعی کنید در کمک کردن به افراد پیش‌دستی کنید. تمرکز بر اینکه چگونه می‌توانید به شخصی کمک کنید قبل از اینکه ببینید او چگونه می‌تواند به شما کمک کند، اولین قدم برای ایجاد یک رابطه متقابل سودمند است.

 

اینفوگرافیک

 

چه مکان‌هایی مناسب نتورکینگ هستند؟

برای حفظ روابط خود باید به‌طور منظم با مشتریان بالقوه و شرکای تجاری خود ملاقات داشته و ارتباط برقرار کنید. حضور در رویدادهای مختلف، باعث دیده شدن بیشتر شما می‌شود و در ذهن افراد می‌مانید. در این قسمت می‌خواهیم به شما کمک کنیم تا محل‌های مناسب نتورکینگ را پیدا کنید:

1. گروه‌های تجاری مختلف کشوری و حتی محلی

در هر کشوری، گروه‌های تجاری بزرگی هستند که برنامه‌های منظمی اعم از کارگاه‌های آموزشی، سمینارها و  رویدادهای دیگر برای اعضای خود دارند. در این رویدادها، شما می‌توانید با دیگر اعضا و صاحب منصبان تجارت خود آشنا شده و روابط جدیدی ایجاد کنید.

علاوه بر آن، بیشتر شهرها و روستاها، گروه‌های تجاری محلی مختلفی همچون انجمن‌های تجاری شهری، خانگی و… دارند که زمان‌های خاصی را برای تعامل با یکدیگر  اختصاص می‌دهند. این مکان‌ها را بیابید و در برنامه‌های آن‌ها حضور داشته باشید.

2. انجمن‌های تخصصی

صنایع مختلف دارای چالش‌ها و فرصت‌های خاصی هستند که افرادی که در صنعت شما فعالیت می‌کنند، از آن‌ها باخبرند. همچنین عضویت در چنین گروه‌هایی می‌تواند باعث تقویت جایگاه تخصصی شما شود.

3. رسانه‌های اجتماعی

یکی از مزایای اینترنت، جمع شدن افراد مختلف در رسانه‌ها و گروه‌هاست. رسانه‌هایی همچون لینکدین می‌توانند به شما در یافتن افراد متخصص یا همکاران کمک کنند. همچنین عضویت در گروه‌های تخصصی تلگرام می‌تواند شما را در ارتباط با افراد مناسب قرار دهد و بستری برای نتورکینگ فراهم کند.

صفحات مجازی همچون فیسبوک، لینکدین و توییتر مکان‌های مناسبی برای برقراری ارتباط با مشتریان، همکاران تجاری، صاحب منصبان و با تجربه‌ها هستند اما جایگزین ملاقات حضوری نیستند. پس ملاقات‌های حضوری و رو در رو را در هر کجا که می‌توانید از دست ندهید.

فراموش نکنید که به صورت همزمان در چند گروه مختلف قرار نگیرید. شما باید در هر گروهی که به آن ملحق می‌شوید، یک شرکت کننده فعال باشید. این مشارکت است که مزایای شبکه‌ای را که شما به دنبال آن هستید، به شما منتقل می‌کند. نه تنها باید به صورت منظم در جلسات گروه خود شرکت کنید بلکه باید آماده باشید تا چیزهایی با ارزش برای گروه ارائه دهید.

پیشنهاد: 33 نکته رفتاری برای نتورکینگ

 

 

در انتها

باید فعال باشید و برای ایجاد روابط جدید تلاش کنید. برنامه ریزی کنید، تمرکز کنید و ثابت قدم باشید. زمانی که خود را در این چالش قرار دهید، فرصت‌هایی را پیدا می‌کنید که ممکن است بدون نتورکیگ هرگز به آنها دست پیدا نکنید. نتورکینگ سرمایه‌گذاری ارزشمندی برای رشد تجارت شماست. کارهای داوطلبانه هم کته قابل توجهی است که بدون دریافت پول فعالیت کنید.

 

 

منابع:

https://www.entrepreneur.com/article/196758

https://www.thebalancesmb.com/what-is-business-networking-and-what-are-the-benefits-2947183

https://medium.com/swlh/9-benefits-of-networking-in-business-66b2445e6d84

طاهره وحدت نیا

نویسنده طاهره وحدت نیا

نوشته های بیشتر از طاهره وحدت نیا

دیدگاه خود را ثبت کنید